Опитните градинари знаят, че всяко едно растение, отглеждано в градината им, се нуждае от редица грижи. Първото най-важно правило е времето, в което то да бъде засадено.
Още: 3 лесни техники: Как правилно да изсушите босилек от градината си
Още: Мисията възможна: Как да се отървете от градинските хлебарки
В края на февруари прогнозите са все по-обещаващи. Студените дни остават в миналото, а с това се захранва желанието да запретнем ръкави и да се погрижим за едни от най-любимите зеленчуци, чиито плодове ще обираме в разгара на лятото.
В днешната статия ще си поговорим малко повече за доматите и това как да отгледате перфектните зеленчуци.
Още: Разсад краставици в кофички – ето какви груби грешки правим
Още: Засадете това до доматите и реколтата ви ще се умножи по ДВЕ
Още: Най-популярните сортове мента, които да засадите в градината си
Какво трябва да знаем за сеенето на домати в края на февруари?
В зависимост от това колко рано искате да берете плодовете на доматите, можете да ги засеете в края на февруари или в началото на март.
Още: Може ли да се варосват овошките през май?
Още: Как да спасите растенията си от недостиг на хранителни вещества – основни признаци и решения
Някои градинари предпочитат да отложат засяването, смятайки че по този начин предотвратяват прерастването на стръковете преди засаждане в градинската почва.
Добре е да знаете, че големите стръкове по-трудно се адаптират към новата среда на живот.
Още: Не ги пропускайте: 3-те най-важни градинарски задачи през май
Още: Листните въшки няма да припарят до градината ви: Домашни рецепти за защита на растенията
Още: Какви грешки правим при отглеждане на разсад домати?
Ще споделим с вас как е правилно да засеете семената на доматите. Най-напред обаче трябва да се запасите с дузина малки кутийки, пълни с пръст.
Когато забележите появата на първите две листа, трябва да пикирате растенията. Това обикновено се случва две седмици след засяването на семената.
Следва разсадните растения да се поставят в ямички, от които да черпят нужната храна.
Торенето е важна част от отглеждането на доматени растения. Глюкозата е много ефективен вариант. Съветваме ви да заложите на препарати, в които се съдържа глюкоза.
Още: Защо да използваме картонена кора за яйца, когато садим репички? Отговорът ще изненада мнозина!
Лучените люспи са поредното ефективно средство. Те не само ще подхранят растенията, но и ще ги предпазят на по-късен етап от насекоми и други вредители.
Обелките от лук се славят с това, че увеличават зелената маса на растенията, както и ще помогнат на доматите по-бързо и лесно да пуснат корени. Става въпрос за отвара от лучени люспи, която се приготвя наистина лесно и всеки от вас може да се справи с това.
За целта се нуждаете от буркан, който да напълните с обелки от лук. Долива се с вода и се оставя за 10 минути. След това се слага на котлона и се вари 15 минути. Ето, че вече имате отвара, която съвсем спокойно можете да използвате за подхранването на доматите във вашата градина.
Това са само една малка част от съветите, които опитните градинари споделят. Ако искате да научите повече за правилното отглеждане на зеленчуци и плодове, прочетете и останалите статии в тази категория.